|

„XXII Dożynki Powiatu Miechowskiego”

W dniu 27 sierpnia 2023 r na boisku sportowym w miejscowości Przybysławice Gmina Gołcza odbyły się  „XXII Dożynki Powiatu Miechowskiego” oraz  „VIII Gołeckie Żniwogranie’’. Tegoroczne Święto Plonów organizowane było przez Gminę Gołcza przy wsparciu Powiatu Miechowskiego. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto od utworzenia  korowodu dożynkowego przez KGW z poszczególnych Gmin Miechowszczyzny,  prowadzonego przez Orkiestrę Dętą Gminy Gołcza – „Czapelankę” oraz odprawienia Mszy Świętej. Podczas Nabożeństwa poświęcone zostały wieńce oraz chleb przyniesiony przez starostów dożynek Panią Annę Lasotę z Gminy Kozłów i Pana Grzegorza Dudka z Gminy Gołcza . Po odprawianej mszy nastąpiło uroczyste otwarcie Święta Plonów, zgromadzonych gości i mieszkańców powitał Wójt Gminy Gołcza  Pan Lesław Blacha, a następnie głos zabrał Starosta Powiatu Miechowskiego Pan Jacek Kobyłka. Po oficjalnych przemówieniach, starostowie dożynek przekazali poświęcony chleb gospodarzom święta: Staroście Powiatu Miechowskiego oraz  Wójtowi Gminy Gołcza, a także zgromadzeni goście poczęstowani zostali pokrojonym chlebem. Po części oficjalnej reprezentanci poszczególnych gmin powiatu miechowskiego zachwycali publiczność przygotowanymi przyśpiewkami i tańcami.

W tym roku Gmina Słaboszów reprezentowana była dość licznie, bowiem obok Wójta Gminy Pani Marty Vozsnak oraz Przewodniczącego Rady Gminy Pana Jerzego Pilawskiego udział w powiatowym święcie wzięły wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich zlokalizowane na trenie naszej Gminy. Na scenie z przyśpiewkami wystąpiły Panie z KGW Nieszków, które zaprezentowały także upleciony przez siebie wieniec dożynkowy. W przygotowanie stoiska gastronomicznego zaangażowały się zaś Panie z KGW Kalina Wielka, KGW Kropidło, KGW Rzemiędzice oraz KGW Janowice. Na stołach nie zabrakło regionalnych potraw. Był smaczny bigos, kapusta z żeberkami, barszcz z krokietami i całe mnóstwo pysznych przekąsek: papryka faszerowana, chleb ziołowy, tarta ze szpinakiem. Gościom dożynkowym wszystkie potrawy serwowane przez nasze Panie bardzo smakowały, a przygotowany przez Panie z Nieszkowa repertuar spotkał się z dużym aplauzem publiczności. Składamy wszystkim Paniom, a także wszystkim osobom, które włączyły się w organizację wyjazdu reprezentacji Gminy Słaboszów na XXII Dożynki Powiatu Miechowskiego serdeczne podziękowania doceniając jednocześnie wkład i poświęcony czas.

Tegoroczne dożynki z całą pewnością można uznać za bardzo udane. Dziękujemy za zaproszenie i liczymy, że nasza Gmina jeszcze nie raz będzie miała okazję zaprezentować się na podobnych wydarzeniach w tak licznym składzie.