2019-08-23


 

 

 

 

 

 

Zboża niemalże zniknęły już z pól nie tylko Miechowszczyzny, ale i Małopolski. Zwiastuje to czas świętowania i dziękczynienia za tegoroczne plony. Tegoroczne XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego będą wyjątkowe, bowiem będą one jednocześnie świętem rolników z całego regionu. Po raz pierwszy w historii odbędzie się I Małopolskie Święto Zboża. To wszystko będzie się działo już w niedzielę 25 sierpnia na stadionie w Słaboszowie.

 

Uroczystości rozpocznie Msza św. odprawiona o godzinie 11.30 w Kościele św. Mikołaja w Słaboszowie. Oficjalne otwarcie I Małopolskiego Święta Zboża i XIX Dożynek Powiatu Miechowskiego nastąpi na scenie umiejscowionej na miejscowym stadionie o godzinie 13.00. Po powitaniu rolników przez gospodarzy Święta – starostę Jacka Kobyłkę i wójt  Słaboszowa Martę Vozsnak oraz tradycyjnym podzieleniu chleba z tegorocznych plonów, a także wystąpieniach przybyłych gości, rozpoczną się tradycyjne obrzędy dożynkowe reprezentantów poszczególnych gmin powiatu miechowskiego. 

 

Wspomniani już gospodarze uroczystości ufundowali nagrody dla osób kultywujących tradycje dożynkowe. Starosta uhonoruje najciekawszy wieniec dożynkowy, a Pani wójt najładniejsze instalacje dożynkowe.

 

W tym miejscu należy wspomnieć o starostach dożynkowych (na zdjęciu na spotkaniu roboczym u starostów powiatu miechowskiego):

Małgorzata Kowalska z Kościejowa w gminie Racławice, która będzie przyszłorocznym współgospodarzem jubileuszowych Dożynek Powiatu Miechowskiego, wraz z mężem prowadzi 50 hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji warzyw. Posiada dwoje dzieci dorosłych dzieci – córkę i syna, który przyszłość wiąże z rolnictwem. Płody rolne z gospodarstwa Pani Małgorzaty znajdują swych nabywców w kraju i za granicą, głównie na Węgrzech.

 

 

Sebastian Włodarczyk z Janowic w gminie Słaboszów, przedstawiciel współgospodarza tegorocznego rolniczego święta, wspólnie z żoną od 2004 roku prowadzą gospodarstwo o powierzchni 70 hektarów. Wspierają ich w tym synowie, którzy podobnie jak rodzice, rozwijają swe pasje uczęszczając do szkół średnich o profilu rolniczym. Gospodarstwo Pana Sebastiana ukierunkowane jest na hodowlę bydła opasowego, a zwłaszcza krów mlecznych o wydajności 200 tyś. litrów mleka rocznie. Oprócz tego starosta dożynek uprawia rzepak i pszenicę ozimą. Posiada bogate zaplecze maszynowe.Pan Sebastian aktywnie angażuje się w życie społeczno-kulturalne swojej miejscowości i gminy. Jest zastępcą naczelnika jednostki OSP w Janowicach.

 

W programie I Małopolskiego Święta Zboża i XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego odbywających się w Słaboszowie, przewidziano wiele atrakcji. Prócz wspomnianych już reprezentacji gmin, na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Miechowiacy” oraz gwiazdy – zespół Long&Junior oraz Loka.Dla dzieci i nie tylko wielką frajdą będzie tzw.Piana Party. Imprezę zakończy zabawa taneczna z zespołem „Awans”.

 

 

Skip to content