2020-01-13


Szanowni Państwo Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie Małopolski,

zwracam się do Państwa z gorącą prośbą o rozpropagowanie na stronach internetowych Waszych miast i gmin, ich profilach w portalach społecznościowych, w dostępnych Państwu mediach informacji o zbiórce pieniędzy na terapię genową dla mieszkanki gminy Raciechowice – Marysi Miąsko.

Marysia Miąsko z Kwapinki ma niespełna rok i już nierówną walkę do stoczenia – walkę o życie. Dziewczynka cierpi na SMA – RDZENIOWY ZANIK MIĘŚNI, jedną z najbardziej okrutnych chorób genetycznych, uderzającą nie tylko w mięśnie odpowiadające za ruch, ale także te, które pozwalają przełykać i… oddychać.

Od sierpnia Marysia Przyjmuje lek, który pomaga zahamować rozwój choroby – spnrazę (nusinersen), jednak ratunkiem może być terapia genowa opracowana w Stanach Zjednoczonych – jedna dawka preparatu Zolgensma na całe życie. Dostarczy ona organizmowi Marysi kopię uszkodzonego genu i przywróci jego funkcje. Innymi słowy, powolne umieranie mięśni zostanie zahamowane. Jest jednak warunek – trzeba zgromadzić 8 mln złotych w bardzo krótkim czasie, bowiem lek może być podany dziecku, które nie skończyło drugiego roku życia.

Rodzina Marysi już dawno schowała dumę do kieszeni. Sztab bliskich rozsyła prośby o pomoc dziecku, uruchomione zostały specjalne licytacje na rzecz Marysi. Z rodziną solidaryzują się mieszkańcy Gminy Raciechowice: organizują zbiórki do puszek, kiermasze przy kościołach, koncerty, bale, aukcje, idą od domu do domu z tradycyjną kolędą – każda złotówka zasila konto dziewczynki.

Moim ludzkim, moralnym obowiązkiem jest wesprzeć zbiórkę pieniędzy na leczenie Marysi, dlatego jeszcze raz szczerze proszę Państwa o pomoc.

                                                                                                                                   Z wyrazami szacunku

                                                                                                                                   WÓJT GMINY RACIECHOWICE

                                                                                                                                   Wacław Żarski

Pomoc dla Marysi 1.jpg

Pomoc dla Marysi.jpg

Skip to content