2019-09-01


Kolejne XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego, które w tym roku odbyły się w niedzielę 25 sierpnia w Słaboszowie, miały szczególny charakter, bowiem ich wymiar, ranga i zasięg były szersze niż dotychczas. Po raz pierwszy nie było to wyłącznie święto rolników ziemi miechowskiej, ale też całego regionu. Stało się to za sprawą połączonego z dożynkami I Małopolskiego Święta Zboża. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, pod honorowym patronatem marszałka Witolda Kozłowskiego.

 

Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w Kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Słaboszowie przez ks. proboszcza Antoniego Seweryna, który wygłosił Słowo Boże oraz poświęcił chleb z tegorocznych plonów i wieńce dożynkowe ze wszystkich gmin powiatu miechowskiego. Część obrzędowo-zabawowa odbywała się na miejscowym stadionie, na który korowód dożynkowy poprowadziła słaboszowska kapela ludowa w składzie: Andrzej Madetko, Adam Kocerba, Marek Juzaszek, Lucjan Drop.

 

I Małopolskie Święto Zboża i XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego zainaugurowali gospodarze uroczystości – wójt Gminy Słaboszów Marta Vozsnak oraz starosta powiatu miechowskiego Jacek Kobyłka. Wśród powitanych gości przez Panią wójt znaleźli się m.in.: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, poseł Barbara Bubula, wojewoda Piotr Ćwik, radni Sejmiku – Bogdan Pęk i Andrzej Ziobro, włodarze gmin powiatu miechowskiego – burmistrz Dariusz Marczewski, wójtowie – Lesław Blacha, Adam Samborski, Marek Szopa, Jan Zbigniew Basa. Władze naszego powiatu oprócz starosty Jacka Kobyłki reprezentowali: członkowie Zarządu – wicestarosta Paweł Osikowski, Rafał Pawlik, Wojciech Domagała, Piotr Grządziel, przewodniczący Rady Powiatu – Krzysztof Świerczek, wiceprzewodniczący – Stanisław Krawiec, radni Paweł Janicki, Mariusz Wolny, Jerzy Pułka.

 

Otrzymawszy od starostów dożynkowych – Małgorzaty Kowalskiej i Sebastiana Włodarczyka bochen chleba wypieczony z tegorocznych plonów i po podzieleniu go wraz z Panią wójt Martą Vozsnak i poczęstowaniu w towarzystwie gości uczestników rolniczego święta w Słaboszowie, starosta wspominał, iż dożynki są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią. Podkreślał fakt, że radość z zebranych plonów wykracza już poza wieś, bowiem są one dobrodziejstwem nas wszystkich. Stąd narodził się pomysł by Dożynki Powiatu Miechowskiego miały szerszy wymiar – I Małopolskie Święto Zboża, które jak wyraził nadzieję starosta, na stałe wpisze się w kalendarz świąt całego regionu.Po wystąpieniach gości przyszedł czas na tradycyjne ośpiewanie wieńców dożynkowych, gospodarzy, włodarzy samorządów przez reprezentacje poszczególnych gmin powiatu miechowskiego.  

 

Artystycznie i muzycznie I Małopolskie Święto Zboża i XIX Dożynki Powiatu Miechowskiego uświetniły zespoły ze szkół w Dziaduszycach i Janowicach oraz gwiazdy – „Long&Junior”, Zespół Pieśni i Tańca „Miechowiacy” oraz „Loka”. Zatem miłośnicy różnorakich gatunków znaleźli coś dla siebie. Wisienką na torcie był koncert zespołu „Loka”, który w pełni na żywo zaprezentował swoje największe hity, które na co dzień możemy usłyszeć w stacjach radiowych i telewizyjnych oraz w sieci. Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem „Awans”. Warto jeszcze wspomnieć o jednej szałowej atrakcji, która cieszyła się powodzeniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych – Piana Party.

 

Pani wójt Marta Vozsnak bardzo gorąco pragnie podziękować sponsorom, którymi byli: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, KBS oddział Kalina Wielka, TOP MED, Pan Janusz Migas, Pan Michał Zieliński, Pan Wiesław Bernacki, Sklep spożywczo-przemysłowy „Kawiarenka” Fryderyk Malmon, Intermarche Miechów, MPGO odział w Miechowie, Związek Międzygminny „NIDZICA” w Kazimierzy Wielkiej, hotel Zameczek w Książu Wielkim, Nadleśnictwo Miechów, Pan Adam Dudziński, Pan Krzysztof Gola F.H.U. „MAJA”, Pan Ryszard Piwowarski Hodowla Ryb Słodkowodnych, Koło łowieckie „RYŚ”, Zakład Handlu i Usług Motoryzacyjnych Krzysztof Wachacki, Pan Jakub Bełtowicz Sklep Wesoły Żuczek, Hotel Mercure Conference&SPA Dosłońce, Firma Handlowo-Usługowa „KOMO” Joanna Garbarz, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

 

Dożynki z lotu ptaka

 

Skip to content