2021-09-13


W ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Dożynki Powiatu Miechowskiego. Pandemia nie pozwoliła jeszcze na pełne świętowanie ze sceniczną oprawą obrzędowo-artystyczną, jednakże w duchu poszanowania tradycji, władze Powiatu Miechowskiego na Mszy św. dziękczynnej w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie doceniły trud rolników i wraz z nimi podziękowały Bogu za tegoroczne plony. Gminę Słaboszów reprezentowały Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rzemiędzicach.

W asyście Kapeli Ludowej „Małopolanie”, przedstawiciele gmin ziemi miechowskiej z ich włodarzami w barwnym korowodzie dożynkowym przeszli spod pomnika Jaksy Gryfity do bazyliki. W świątyni unosił się zapach świeżo upieczonych chlebów i kłosów zbóż wplecionych w piękne wieńce dożynkowe, które poświęcił ks. proboszcz Franciszek Siarek.

Za owoce ciężkiej pracy rolników Miechowszczyzny, pod koniec sprawowanej liturgii, dziękował również gospodarz dożynek – Starosta Miechowski Jacek Kobyłka wspominając, iż ten rok nie był łatwy… Po Mszy św. starosta z gospodarzami gmin Powiatu Miechowskiego, poczęstowali uczestników dożynek poświęconym chlebem.

 

Skip to content