2018-01-10


Andrzejki w Gminie Słaboszów

 

Andrzejki, dzień imienin Andrzeja kojarzy się z magiczna nocą wróżb, podczas której można poznać swoją przyszłość. Dla katolików to czas ostatnich zabaw, przed rozpoczynającym się adwentem. Natomiast tradycja tego dnia swoimi korzeniami sięga zamierzchłych czasów.

W Polsce pierwsze wzmianki na temat tego święta i związanych z nim wróżb pojawiły się w literaturze już pod koniec XVI wieku. Wówczas były określane jako Jędrzejki lub Jędrzejówki.

Obchodzone były jako święto pogańskie, silnie związane z patronką ziemi, czyli z matką Ziemią. Wówczas uważano, że w noc andrzejkową na ziemi pojawiają się rożne duchy i chochliki, których moc powoduje, że wszelkie andrzejkowe wróżby mają dużą szansę na to, aby się spełnić.

 

Po dziś dzień święto to jest źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych, kultywowaniem oraz kontynuacją zwyczajów i wróżb z nim związanych a przede wszystkim okazją do integracji i dobrej zabawy społeczeństwa.

W dniu 18 listopada uroczystości andrzejkowe obchodzili mieszkańcy Kropidła, a tydzień później ową zabawę powielili mieszkańcy Nieszkowa oraz Janowic.

We wszystkich miejscowościach oprócz licznie zgromadzonych osób udział wzięła Wójt Gminy Słaboszów Pani Marta Vozsnak oraz zaproszeni goście. Spotkania przebiegały w miłej i pogodnej atmosferze wśród dźwięków muzyki.

Skip to content